Mehmet-Bursa-oto-kurtarıcı-hizmeti
Posted In: Bursa oto çekici, Bursa oto kurtarıcı, Bursa oto kurtarma, Bursa otoban çekici, Bursa yol yardımı, Mehmet Oto Kurtarma, Nilüfer oto kurtarma, Osmangazi oto kurtarma, Oto çekiçi, Oto kurtarma, Otoban çekici, Yıldırım oto kurtarma

Otomobil arızası, sürücüler için her zaman son derece ciddi bir sorundur. Özellikle en zor zamanlarda yaşanan arızalar; yolda kalma, önemli toplantılara gecikme, çeşitli güvenlik riskleri yaşama gibi sorunlara yol açabilir. Karşılaşabileceğiniz en riskli arıza durumlarından biri de otobanda gerçekleşecek olan arızalardır. Yardım bulmanın son derece zor olduğu otobanlar, güvenlik açısından da riskli alanlardır. Özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde yaşanabilecek arızalarda arızayı bir an önce gidermek ve güvenliğinizi sağlamak için acilen tedbir almanız gerekir. 

1. Önce Güvenlik

Otobanlar, hız sınırının yüksek olması sebebiyle son derece dikkatli olunması gereken yollardır. Arıza hâlleri dışında araç durdurmanın ve araçtan inmenin yasak olması da otobanlarda güvenlik için yüksek tedbirler alınması zorunluluğunu beraberinde getirir. Eğer aracınız otobanda bozulursa ilk olarak can güvenliğinizi sağlamanız önerilir. Arıza durumunda güvenlik için alabileceğiniz tedbirler şunlardır:

  • Arızayı fark eder etmez dörtlülerinizi yakarak çevrenizdeki sürücüleri arızadan haberdar edebilir ve böylece araçlarını dikkatli bir şekilde sürmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Arızayı fark edince doğrudan frene basmak, yapabileceğiniz en büyük hatalardan biridir. Ani fren, arızayı daha da kötü hâle getirebilir ve aracınızın şerit ortasında kalmasına neden olabilir. Arızayı fark ettiğiniz an sakin kalmanızda, aracınızın sağ sinyalini çalıştırarak aracınızı emniyet şeridine çekmenizde yarar bulunur. 
  • Aracınızı kenara çektikten sonra dörtlüleri yeniden yakıp el frenini çekebilirsiniz. Çevre kontrolünü yaptıktan sonra güvende olduğunuzdan emin olduğunuz anda aracınızdan çıkabilirsiniz.
  • Otomobilinizin bagajında bulunan uyarı levhalarını aracınızın birkaç metre gerisine ve birkaç metre ilerisine koyarak geriden gelecek araçları arıza yaşadığınızdan ve aracınızın sabit hâlde beklediğinden haberdar edebilirsiniz.
  • Eğer aracınızın motorunda problem varsa ve duman çıkıyorsa kaputu açarak sabitleyebilir ve böylece duman sebebiyle arızanın daha fazla ilerlemesini önleyebilirsiniz.
  • Eğer otomobiliniz aniden bozulursa ve emniyet şeridine çekme şansınız bulunmuyorsa, ilk olarak çevrenizdeki diğer sürücüleri uyarmanız önerilir. Sonrasında dörtlüleri yakarak aracınızı bulunduğunuz yerde bekletebilirsiniz. Bu durum, trafik açısından olumsuz sonuçlar doğursa da güvenliğiniz için yapabileceğiniz en doğru uygulamadır.
  • Eğer trafik sakinse ve güvenliğinizi sağlayabileceğinizden eminseniz uyarı levhası bırakmak için aracınızdan çıkabilirsiniz. Güvenliğinizle ilgili şüpheleriniz varsa yardım gelinceye kadar aracınızın içinde beklemeniz en doğrusudur.